TeknoBalta
Bilim Haberleri

Bilim İnsanları Yeni Bir Besin Türü Keşfetti!

Bilim İnsanları Yeni Bir Besin Türü Keşfetti!

Biyoloji derslerinde bizlere öğrettikleri kadarıyla, vücut enerji üretmek için 3 besin türünden birine ihtiyaç duyuyordu. Belkide ilerleyen günlerde bu besin türlerinin güncellenmesi gerekebilir. Çünkü San Francisco merkezli HVMN’de çalışan bilim adamları “Keton” adını verdikleri yeni bir besin kaynağı keşfetti.

Keton, vücuda yüksek oranda enerji ve tokluk hissi veriyor, ancak kilo aldırıcı bir etkisi bulunmuyor. Bunun yanı sırai yeni besinin yüksek oranda performans arttırıcı etkisi bulunuyor. HVMN’in kurucu ortağı ve CEO’su Geoffrey Woo’nun yaptığı açıklamada,”Yağ, protein veya karbonhidrat değil, vücudunuz yalnızca enerji alıyor.” dedi.

Bilim insanları tarafından keşfedilen ve üretilmeye başlayan saf keton esteri, bilinen ketondan daha farklı. Beta-hidroksibutirat besin grubuna giren madde, bir zamanlar atalarımızın günlerce gıda olmadan ayakta olmasına yardımcı olan patlama enerjisinin benzerini sağlıyor. Ayrıca karbonhidratlı yiyeceklerden önce keton tüketimi kan şekerini dengeliyor ve ani yükselmelerin önüne geçiyor.

Bilim insanları keton ile diyabet hastaları arasındaki ilişkiyi araştırmaya başladı. İlk sonuçlar oldukça umut verici. Araştırmalar böyle devam ederse yeni besin kaynağı olan keton, sporcuların, hastaların ve kilo vermek isteyenlerin kullanımıyla hayatımızın vazgeçilmezi olacağa benziyor. Peki, siz bu yeni besin hakkında ne düşünüyorsunuz?

Benzer Yazılar

CO2 (Karbondioksit) Nasıl Gökyüzünde Dolaşıyor? – NASA

TeknoBalta

Bilim Adamları En Verimli Geometrik Şekli Tanımladı!

TeknoBalta

Gerçek Hayattaki ”Pikacu”

TeknoBalta

Dilerseniz Yorum Yazabilirsiniz...

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Daha Fazlası

×
Göster


×
Göster