TeknoBalta
Donanım Haberleri

Ekran kartlarının fiyatları artmaya devam edecek mi? İşte bu sorunun cevabı konuda!

Ekran kartlarının fiyatları artmaya devam edecek mi? İşte bu sorunun cevabı konuda!

Kriptopara madencilerinden sonra telefon üreticileri de GPU sektörüne zarar verebilir.

Ekran kartı fiyatlarının yükselişi, pek çok oyuncunun ekran kartı bulamamasına sebep oluyor. Kriptopara madencilerinin aşırı talebi sebebiyle gerçekleşen bu durum, uzay araştırmalarını bile etkilemeye başladı. Geliştirilen ASIC sistemler ve özel madencilik kartları bu talebin karşılanmasına katkıda bulunurken, buna rağmen GPU sıkıntısı devam ediyor.

Ekran kartı dünyasında yaşanan kıtlık, bununla sınırlı değil. Samsung ve Apple gibi markalar geçtiğimiz yıldan itibaren akıllı telefonlarında ekran kartları için üretilen RAM’leri kullanmaya başlamıştı. Bu şirketler, üretilen belleklerin ilk müşterileri olmak için daha fazla ücret ödemeyi kabul ettiler. Üretilen belleklerin akıllı telefonlarda yer bulması da ekran kartı üreticilerini zor duruma düşürdü.

GTX 1080 Ti Dünya Rekoru Kırdı!

Bu durumda ekran kartı üreticilerinin bellekleri daha yüksek maliyetle almak zorunda kalabilecekleri düşünülüyor. Bunun sonucunda fiyatlar da artacaktır. Nvidia’nın Massdrop ile gerçekleştirdiği bir toplantıda ortaya çıkan bu bilgiler, fiyat artışının 2018’de de devam edebileceğini gösteriyor.

Diğer taraftan Nvidia’nın, GTX 2000 serisi ekran kartlarında madenciliği donanımsal olarak engelleyecek bir geliştirme yapacağı konuşuluyor. Şirket geçmişte satış kanallarından ekran kartlarının madencilere satılmaması için ricada bulunmuştu. Bakalım madencilik kilitli ekran kartları, bu gidişatı değiştirebilecek mi?

Benzer Yazılar

Gigabyte’dan müşterilerine büyük kıyak!

TeknoBalta

Dünyanın ilk sanal gerçeklik(VR) şarkısı björk-stonemilker [360° video]

TeknoBalta

AMD, RX 590 isimli ekran kartını tanıttı!

Ömer

Dilerseniz Yorum Yazabilirsiniz...

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Daha Fazlası

×
Göster


×
Göster