TeknoBalta
JudgementKayle-1024x576
Genel Güncel Haberler League of Legends

Anında Cezalandırma Sistemi Geliyor!

Türkiye sunucusu açıldığından beri eksiklerinden biri olarak görülen tribunal sistemi, tam anlamıyla getirilmese de farklı bir cezalandırma sistemi gündemde! Yaklaşık 2 seneden fazla bir süredir açık olan Türkiye sunucusu bu sistemin eksikliğini oldukça yaşadı.Türkiye sunucusundaki raporlama sisteminin çalışmadığından veya doğru işlemediğinden şikayet eden Türk oyunseverler tarafından yöneltilen ve eksiği görülen “Tribunal sistemi ne zaman gelecek?” sorusu bugüne kadar hiç cevap alınamamıştı.

Yeni sistem, tam olarak bu sorunun cevabını karşılamasa da yeni sistem hakaret, homofobi, ırkçılık, cinsiyet ayrımcılığı ve ölüm tehdidi gibi sözlü tacizleri hemen fark edip anında ceza sistemini devreye sokabilecek.

Avrupa ve Amerika’da denemesine başlanan bu sistem, şimdi de Türkiye, Rusya, Brezilya, Latin Amerika ve Kore sunucularında deneme sürecine girdi. Sistem; oyuncuların olumsuz davranışlarını inceleyip düzeltmesine yardımcı olacak rapor kartları (olumsuz davranışın kanıtını ve buna uygun cezayı gösteren bildirimler) gösterecek. Raporlarınız sistemin küfür, hakaret, homofobi, ırkçılık, cinsiyet ayrımcılığı ve ölüm tehdidi gibi sözlü tacizleri hemen fark edip cezalandırmasına yardımcı olacak. Bu sözlü tacizler, oyunun bitmesini takip eden 15 dakika içinde iki haftalık ya da kalıcı uzaklaştırmalarla cezalandıracak. Sistem şöyle işleyecek:

  • Olumsuz davranışlar sergileyen oyuncunun takım arkadaşları veya rakipleri oyuncuyu rapor edecek.
  • Sistem bu raporların gerçek olduğundan emin olmak için doğrulama işlemi yapacak.
  • Sistem vakayı inceleyecek ve davranışın, topluluğun davranış standartlarına göre cezayı hak edip etmediğine karar verecek.
  • Sistem e-posta ile olumsuz davranışta bulunan oyuncuya bir rapor kartı gönderecek. Kartta ceza gerektiren davranışın yaşandığı sohbetin kayıtları ve bu davranışın gerektirdiği ceza bulunacak (sohbetteki diğer oyuncuların adları silinecek).
  • Ceza alan oyuncuyu rapor eden oyunculara bu konu hakkında bildirim gidecek.

Oyuncu Davranışları ekibimiz, sistemin bakacağı ilk birkaç bin vakayı ve verilen cezalarıbizzat inceleyecek. Deneme sorunsuz tamamlanırsa, anında bildirim sistemi planlanan tüm özellikleri ile kısa süre içinde tüm sunucularda devreye girecek. Kısacası bu süreçte sistem gelen raporlara göre işlem ve gözlem yapmaya başlayacak.

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz üzere, bu denemeler anında bildirim döneminin başlangıcı. Güncellemeler, sistemin daha çok davranış düzeltme ve cezalandırma sorumluluğu üstlenmesine, hatta zaman içinde olumlu davranışları ödüllendirmesine olanak tanıyacak. Gelecekte hedeflediğimiz bazı şeyleri özetleyecek olursak:

  • Oyun içi reform kartları
  • Sohbet ve dereceli kısıtlamalarında iyileştirmeler
  • Kasıtlı besleme gibi olumsuz davranışların tanınmasını sağlayacak güncellemeler
  • Olumlu davranışlar karşılığında verilen takdirleri ve ödülleri algılayabilme

 

Benzer Yazılar

Sevgililer Günü İçin Kız Arkadaşınıza Alabileceğiniz Hediyeler

TeknoBalta

CS:GO’nun En Pahalı 6 Silahı

Mertianz

AirPod – Artık Yeni Bir Kulaklık Çağı Başlıyor! [Video]

TeknoBalta

Dilerseniz Yorum Yazabilirsiniz...

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Daha Fazlası