TeknoBalta
Bilgisayar

Bilgisiyarı Virüslerden Koruma Yolları

Bilgisiyarı Virüslerden Koruma Yolları

Lisanslı Programlar

Bilgisayarınız da lisanslı programlar ve işletim sistemleri kullanın.Lisanslı programlar ve işletim sistemlerinin bütün nimetlerinden yararlanırsınız.Özellikle sık sık güncelleme yapılarak her türlü açık ve hata giderilmektedir.Lisanssız programlarda güncelleme yapamazsınız ve her zaman açık bulunur.

Yönetici Olarak Çalıştır

Bilgisayarınızda bir normal hesap,birde admin hesabı yani yönetici hesabı vardır.Gündelik işler için normal hesabınızı kullanın.Fakat bir uygulama veya herhangi bir şey açacağınız zaman o uygulamayı yönetici olarak çalıştır olarak çalıştırmayın.Eğer o açtığınız uygulama veya dosya virüslü ise sistemin her yerine sızabilir ve büyük zarar verebilir.

Kaynak Siteler

İnternette oldukça fazla kaynak sitesi mevcut.Kaynak sitesi dediğimiz siteler her türlü dosyalara ulaşabileceğiniz sitelerdir.Buraları kullanıyorsanız dikkat etmekte fayda var.Herkese açık kaynak sitelerden uzak durmanızı tavsiye ederim.Daha çok üyelik sistemi kullanan kaynak siteleri tercih edin.Ayrıca bu siteler yani herkese açık olmayan özel siteler kişiye özel linkler veriyor ve anonim indirme imkanı sunuyor.

Mailler

Her gelen maile güvenlidir gözü ile bakmayın.Size gelmiş bir mailin gönderilenler listesine bakın ve bir çok adres varsa toplu atılmış bir maildir.Ya reklam amaçlıdır ya da kötü amaçlı bir maildir.Özellikle maillerin içinde şu linke tıklayın ve benzeri şeyler görürseniz sakın ama sakın tıklamayın.

Sık Sık Tarama Yapın

Benim için güvenlik çok önemli diyorsanız 1-2 haftada bir disklerinizi,sisteminizi zararlı yazılım bulucu,bilgisayar koruma programları,virüs temizleme programları ile taratın ve bu şekilde sık sık güvenliğinizi gözetleyin.Bu tür programların ücretsiz olanları da mevcut ücretli olanları da mevcut.Güzel bir araştırma yaparak size uygun programları bulabilirsiniz.

Şifreleme

Bilgisayarınızın açılması için girilmesi gereken bir şifre koyun ve asla güvenmediğiniz insanlarla paylaşmayın.Özel dosya ve arşivlerinize de şifreleme yaparak koruma altına alabilirsiniz.

Güvenlik Duvarı ve Anti-Virüsler

İşletim sisteminizin güvenlik duvarını aktif yaparak çoğu zararlı durumlardan etkilerden korunabilirsiniz.Ayrıca anti-virüs kullanarakta zararlı yazılımlar dediğimiz virüs ve benzeri şeylerden bilgisayarınızı koruyabilir olası tehlikeli bir durumda haber alabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Prince of Persia: The Sands of Time Beleş!

TeknoBalta

Dark Souls III Serisinin Son Oyunu Mu ?

TeknoBalta

ORIGIN ACCESS’E 8 Yeni Oyun Geliyor

Mertianz

Dilerseniz Yorum Yazabilirsiniz...

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Daha Fazlası

×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster