TeknoBalta
maxresdefault-2-1
Genel Güncel Haberler Haberler

DARPA, insan beyninin bilgisayarlarla iletişime geçmesini sağlayacak olan projesi

ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı Defansif İleri Araştırma Projeleri Ajansı, ikili kod kullanarak beyin ve bilgisayar arasında gerçek zamanlı iletişim sağlayacak bir cihaz için çalışmalara başladı.

ABD Savunma Bakanlığı’nın yeni teknolojiler üretmekle görevli birimi Defansif İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) bugün insan beyninin bir bilgisayar ile doğrudan iletişime geçmesini sağlayacak implante nöral bir cihaz inşa etmeyi amaçlayan programını açıkladı.

Yaklaşık olarak bir küp şeker büyüklüğündeki bu cihaz ikili kod kullanarak beyin ve bilgisayar arasında gerçek zamanlı iletişim sağlamaya çalışacak. Program, Neural Engineering System Design (NESD) olarak adlandırılıyor ve nöroteknoloji araştırmalarının yanı sıra görme veya işitme eksiklikleri iyileştirmeye yönelik yeni gelişmiş tedavilerin ilerlemesine katkıda bulunabilecek.
NESD, bugünün en iyi 4k televizyonlarından bile daha yüksek çözünürlükte dijital işitsel ya da görsel bilgiyle beyni besleyebilecek. Program yöneticisi Phillip Alvelda insan beyni ve modern elektronik arasında bir kanal açmanın mümkün olması durumunda yapılabileceklerin sınır tanımayacağını vurguluyor.

Sinir Mühendisliği Sistem Tasarımı olarak lanse edilen program çerçevesinde vücut içerisine ve canlı dokulara yerleştirilecek bir çip yardımı ile insanların beyin aracılığıyla bilgisayarları kontrol edebilmesi hedefleniyor. DARPA’nın bu planını hayata geçirmesi durumunda bilim-kurgu filmlerindeki ileri teknoloji günümüze taşınmış olacak.

Benzer Yazılar

Rainbow Six: Siege İçin İki Yeni Video Yayımlandı!

Mertianz

Scalebound – Ejderha Olmak İstermiydiniz?

TeknoBalta

2018’de Gelicek Ve En Çok Beklenilen 11 Teknolojik Cihaz

Mertianz

Dilerseniz Yorum Yazabilirsiniz...

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Daha Fazlası