TeknoBalta
Windows 10

Düşük donanımlı bilgisayarlar için geliştirilen Windows Lite’ın özellikleri!

Düşük donanımlı bilgisayarlar için geliştirilen Windows Lite’ın özellikleri!

Windows işletim sisteminin Başlat menüsü, Windows 7 sürümüne kadar beğeni topluyordu. Windows 8’le birlikte gelen Canlı Kutucuklar arayüzü ise bir hayli eleştiri almıştı. Başlat menüsünün işlevlerinin büyük kısmının kaldırılmasına rağmen tüm ekranı kaplaması kullanıcıları rahatsız etmişti. Zaman içinde standart Başlat menüsü ile Canlı Kutucuklar arayüzünü harmanlayan Windows 10 piyasaya çıkarıldı.

Microsoft’un düşük donanımlı bilgisayarlar için geliştirdiği Windows Lite sürümünün bazı özellikleri yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. . Bu sürüm, Google’ın ChromeOS işletim sistemine rakip olması için geliştiriliyor. Windows Lite düşük donanımlı bilgisayarlarda çalışabileceği gibi, Edge olarak adlandırılan ve işlemlerinin büyük kısmını bulut üzerinden farklı bölgedeki sunuculara yaptıran bilgisayarlarda da kullanılması planlanıyor.

Paylaşılan bir ekran görüntüsünde, Microsoft’un Başlat menüsünden Canlı Kutucuklar özelliğini kaldırdığı görülüyor. Uygulamalar, kare şeklindeki simgeler halinde sıralanıyor. Sağ tarafta ise Ayarlar, Arama ve Bilgisayarı Kapat butonları bulunuyor.

Görev çubuğunda herhangi bir değişiklik görünmüyor. Fakat bu sürümde muhtemelen Pencere Ön İzleme özelliğine yer verilmeyecek. Windows Lite sürümünde UWP uygulamalarının yanı sıra Win32 yazılımları da kolaylıkla çalıştıralabilecek.

Microsoft, Polaris ve Andromeda isimli iki farklı Windows sürümü üzerine çalışmalarını sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde şirketin oyunculara yaptığı “Bizden ne istersiniz?” anketinin sonucunda özelleştirilmiş Windows 10 sürümü talep edilmişti. Eğer Microsoft bunu da yapmaya kalkışırsa, önümüzdeki yıl 3 yeni Windows sürümüyle karşılaşabiliriz.

Benzer Yazılar

Windows 10’nun En İyi Programları

TeknoBalta

Dilerseniz Yorum Yazabilirsiniz...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Daha Fazlası

×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster