TeknoBalta
endonezya-baskentini-degistirme-karari-aldi
Genel Güncel Haberler Haberler Mobil Haberleri

Endonezya, Başkentini Değiştirme Kararı Aldı!

 

Dünyanın en büyük ada ülkesi olma özelliğine sahip Endonezya, başkent olarak Cakarta’yı değiştirip yerine başka bir şehrin seçilmesi kararını aldı.

Endonezya, başkent Cakarta’daki olumsuz etkenler ve başka bölgelerin kalkınmasını sağlamak amacıyla başkentin değiştirilmesi projesi üzerinde çalışıyor. Başkent adayları yıl sonuna kadar belirlenecek.

Endonezya Ulusal Kalkınma Planlama Bakanlığından yapılan açıklamada, Cakarta’daki deprem riski, su baskınları ve trafik sorunlarının yanı sıra başka bölgelerin ekonomik gelişimi için başkentin değiştirilmesi konusunda çalışmaların yürütüldüğü bildirildi.

Açıklamada, projenin Cakarta’daki trafik ve altyapı sorunları ile deprem riski nedeniyle gündeme getirildiği kaydedildi.

Başkent adayı olabilecek şehirlerin listesinin yıl sonuna kadar oluşturulması bekleniyor.

Ülkenin en büyük adası olan Kalimantan’ın merkezindeki Palangkaraya şehrinin yeni başkent seçilme ihtimalinin yüksek olduğu belirtiliyor. Palangkaraya’nın, mevcut başkentten daha büyük yüz ölçümüne ve zengin doğal kaynaklara sahip olması ile trafik ve altyapı sorunlarına karşı planlı gelişime müsaitliği, yeni başkent olma ihtimalini yüksek tutan etkenler arasında bulunuyor.

Orta Kalimantan bölgesindeki Palangkaraya’nın başkent olması 1950’li yıllarda da ülkenin gündemine gelmişti.

Cakarta’da 8,5 milyon kişi yaşıyor.

Benzer Yazılar

PlayStation 4’ün 1TB’lık Versiyonunun Türkiye Fiyatı Belli Oldu!

Mertianz

E3 2017’de Beyond Good and Evil 2 ve Detayları Duyuruldu

Mertianz

Uçmak İsteyenlere – Uçan Araba – Kitty Hawk

TeknoBalta

Dilerseniz Yorum Yazabilirsiniz...

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Daha Fazlası