TeknoBalta
Haberler İnternet Haberleri Mobil Uygulamalar

Fotoğraflarda Çıplak Gösteren Yapay Zeka Uygulaması Şimdi Daha Gerçekçi!

Fotoğraflarda Çıplak Gösteren Yapay Zeka Uygulaması Şimdi Daha Gerçekçi!

Bu uygulama ile artık insanlar başkalarına çıplak görülebilecek. Uygulamayı meydana getiren şahıs ise ABD’da oldukça tepki almış durumda.İsmi DeepNude olan uygulama ile herhangi bir kadının herhangi bir fotoğrafını çıplak hale çevirmeye olanak sağlıyor. Bir programcı tarafınca sinir ağlarını kullanarak oluşturulan bir uygulama, bir bayan fotoğrafındaki giysileri çıkartarak gerçekçi bir çıplak fotoğraf oluşturuyor.

Üstünde giyim bulunan bir fotoğrafın üstünde bulunan giysileri çıkartıyor. Giysileri çıkartarak yerine müstehcen bölgeleri ekleyen uygulama yalnızca bayanlar üstünde çalışıyor. Yazılım erkekler üstünde denenmiş olduğu süre da aynı işlem uygulanıyor. Yazılımın fazlasıyla başarıya ulaşmış bir halde çalmış olduğu aktarılsa da en iyi sonuçların çoğu zaman (daha oldukça derinin görülebildiği) daha açık giysilerde alındığı da açıklandı.

Karşı tarafın rızasını hiçe sayarak çıplak fotoğraflar oluşturan yazılım, birçok şahıs tarafınca ciddi eleştirilerin hedefi haline geldi.

Aktivisti organizasyonun kurucusu ve CEO’su Katelyn Bowden, mevzuya ilişkin açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

“Bu (yazılım) tam anlamıyla korkulu. Artık hepimiz, çıplak fotoğrafları olmasa dahi kendisini intikam pornosunun bir kurbanı olarak bulabilir. Bu teknoloji halka açılmamalı.”

Bu şikayetlerin arkasından uygulama yaratıcısı Alberto da açıklama yaptı. “DeepNude uygulaması eğlence amaçlı çıkarıldı. Normalde Photoshop ile de yapılabilecek bir işlemi bizim uygulamamız yapay zeka yardımıyla bir tık ile yapabiliyor. Fakat hakkaten güvenlik problemi oluşturursa ve resmi olarak kanıtlanırsa uygulamayı kaldıracağım.” diyerek şikayetçileri birazcık da olsa yumuşattı.

Herhangi bir dava açılacak mı yada bir mesele oluşturacak mı hemen hemen belli değil. Fakat şikayetler kısa sürede sona erecek benzer biçimde durmuyor.

Uygulamanın parasız sürümünde çıplak fotoğraflardaki cinsel bölgeler bir filigran ile kapatılmış durumda. 50 dolar ödeyerek uygulamanın tam sürümünü alan kişiler, tamamen çıplak fotoğrafları görebiliyor sadece fotoğrafın sol üst köşesinde ‘FAKE’ (düzmece) yazan bir damga beliriyor. Doğal ki bu damgayı kesmenin ya da Photoshop ile kaldırmanın oldukça da zor olmadığını belirtmekte yarar var.

Benzer Yazılar

Siyah AirPods Kısa Zaman Sonra Piyasalarda!

TeknoBalta

Adobe’den sesli komutla görsel düzenleme özelliği

TeknoBalta

Dokunmadan Kontrol Edebileceğiniz Google Pixel 4

TeknoBalta

Dilerseniz Yorum Yazabilirsiniz...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Daha Fazlası

×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster