TeknoBalta
Donanım Haberleri Haberler

G-SYNC Nedir?

G-SYNC

Görüntüde yırtılma, takılma veya komut gecikmesi olmadan harika bir deneyim sunmasını sağlar. Hem meraklılar hem de profesyonel seviyedeki oyuncular, net bir görüntü ve muhteşem bir oyun deneyimi sunan tam değişken yenileme hızı (VRR) aralığı ve değişken üst hız gibi özelliklerden G-SYNC sayesinde faydalanabilirler.

 

Aynı zamanda; G-Sync, video oyunları oynarken ekranda oluşan senkronizasyon bozukluklarını önlemek için geliştirilmiş bir teknolojidir. Oyun dünyasında büyük bir paya sahip olan dev teknoloji üreticisi Nvidia tarafından üretilen G-Sync teknolojisi, her türlü grafik işlemlerinin ve video oyunlarının sorunsuz bir şekilde çalışabilmesini sağlar. Bu teknoloji ile bilgisayar monitörlerine eklenecek olan fazladan bir kart sayesinde ekran tazelenme oranının daha fazla olması amaçlanmıştır. Normalde bir bilgisayar ekranı saniyede 60 kare görüntü gösterir. Başka bir deyişle bir monitördeki görüntünün tazelenme hızı yaklaşık 60 Hz’dir. Fakat, bu hız bazı gelişmiş video oyunlarının hızına ve gelişmiş grafiklere yeterli gelemez ve ekranda bozulmalar ortaya çıkmaya başlar.

Bununla birlikte, bilgisayarlardaki grafik işlemcileri, yani GPU’lar oyunun hızına göre daha hızlı görüntü tazeleyebilirler. Bu hıza monitör yeterli gelemediği zaman da ekranda titremeler ve bozulmalar oluşur. Bu sorunu düzeltmek için otomatik olarak devreye giren V-sync özelliği ise başka görüntü problemleri ortaya çıkarmaya başlar. Nvidia şirketinin geliştirdiği G-sync ekran kartı, bu kısır döngüyü kökten çözüme kavuşturmayı amaçlar. G-Sync, bilgisayarın V-Sync ile çözmeye çalışırken ortaya çıkardığı can sıkıcı görüntü bozukluklarını da ortadan kaldırır. Monitörün ekran kartına eklenen ikinci bir kart sayesinde, monitör GPU’nun hızını rahatlıkla yakalayabilir. G-Sync teknolojisine sahip monitörler, geleneksel monitörlerin aksine geniş görüntüleme aralığına sahiptir. 30-144 Hz ekran tazeleme aralığına sahip bu monitörler, GPU’nun değişen hızına uyum sağlayarak titremeyen ve takılmayan görüntüler elde etmenizi sağlar. Ayrıca, size yumuşak geçişlere sahip mükemmel bir oyun deneyimi sunar. G-Sync teknolojisinden yararlanabilmek için öncelikle G-Sync ile uyumlu ekran kartına sahip olmanız gerekir. Oyun dünyasında büyük yankı uyandıran bu teknoloji sayesinde daha eğlenceli ve profesyonel video oyunları oynayabilir ve mükemmel grafik görüntüleri elde edebilirsiniz.

G-SYNC bir monitör teknolojisidir.En büyük rakibi AMD FreeSync’dir.Bu teknolojisi destekleyen monitörler farklı kategori ve büyüklükte olabilir.

3 farklı yapıda olabilir. Bunlardan biri yukarı da anlatıldı diğerleri ise;

G-SYNC ULTİMATE

En güncel NVIDIA G-SYNC işlemcileri kullanarak HDR, 1000 nit’ten yüksek parlaklık, göz alıcı kontrast, sinematik renkler ve ultra düşük gecikmeyle en iyi oyun deneyimini sağlar.

G-SYNC UYUMLU

NVIDIA işlemcilerini kullanmasa da, sağlam ve basit değişken yenileme hızı (VRR) ile yırtılma ve takılma yaşanmayan oyun deneyimi sunabilecek olduğu NVIDIA tarafından onaylanmıştır.

G-SYNC Avantajları

 1.  HDR Display : İnsan gözünün gördüğüne benzeyen gerçekçi bir parlaklıkla ve geleneksel monitörlerden çok daha geniş renk aralığıyla tanışın.
 2. Input Lag : G-SYNC ciddi oyuncuların istediği gibi, klavye komutları ile ekrandaki hareketler arasındaki minimum gecikme sunar.
 3. High Refresh Rate : NVIDIA, yüksek hızlı ekranlardan (75 Hz’den 360 Hz’e kadar) oluşan en geniş yelpazeyi piyasaya sunmak üzere LCD ekran üreticileriyle çalışır.
 4. Wide Color Gamut : Gelişmiş G-SYNC ULTIMATE monitörler, daha yumuşak geçişli ve daha gerçekçi renk oluşumu için DCI-P3 renk gamutunu destekler.
 5. ULMB : Akıcı ve kristal netliğinde hareketli objeler için tepkisel ekranların ultra kısa tepki sürelerini deneyimleyin.
 6. Windowed Mode : Tam ekran yürüttüğünüz oyunlardaki gibi masaüstünde pencere modunda çalıştırılan 3D oyunlarda da aynı pürüzsüz ve akıcı deneyimi elde edin.

G-Sync ve FreeSync

FreeSync’i kullanmak için bir AMD grafik kartına ihtiyacınız var. Bazı önemli farklılıklar var. Öne çıkan noktalardan biri, FreeSync’in HDMI ve DisplayPort üzerinden çalışmasıdır (USB Type-C üzerinden de çalışır), ancak G-Sync, bir G-Sync Uyumlu TV kullanmadığınız sürece yalnızca DisplayPort ile çalışır.

G-Sync Monitör Bilgisayarlarda Çalıştırmak İçin Minumum Gereksinimler

G-Sync monitörü kullanmak için şunlara ihtiyacınız vardır:

 • Windows 10 , 8 veya 7.1
 • Bir GTX 650 Ti Boost grafik kartı veya üstü (GPU seçme konusunda yardım için, grafik kartı satın alma kılavuzumuza bakın )
 • Doğrudan grafik kartından DisplayPort 1.2
 • Sürücü R340.52 veya üstü

Bir dizüstü bilgisayar ile bir G-Sync monitör kullanmak için şunlara ihtiyacınız vardır: 

 • Windows 10, 8.1 veya 7
 • Bir GTX 980M, 970M, 965M veya üzeri grafik kartı
 • Doğrudan grafik kartından DisplayPort 1.2
 • Sürücü R340.52 veya üstü

Bir masaüstü bilgisayar ile bir G-Sync Ultimate monitörü kullanmak için şunlara ihtiyacınız vardır: 

 • Windows 10
 • GTX 1050 veya üzeri grafik kartı
 • Doğrudan grafik kartından DisplayPort 1.4
 • Sürücü R396 GA2 veya üstü

Bir dizüstü bilgisayar ile bir G-Sync Ultimate monitörü kullanmak için şunlara ihtiyacınız vardır:

 • Windows 10
 • GTX 1050 veya üzeri grafik kartı
 • Doğrudan grafik kartından DisplayPort 1.4
 • Sürücü R396 GA2 veya üstü

Benzer Yazılar

ZenBook 3 mu? Macbook? mu?….

TeknoBalta

Yeni Çıkan Tesla Otomobili Uçabilecek!

Mertianz

2016’nın En İyi 5 Filmi

TeknoBalta

Dilerseniz Yorum Yazabilirsiniz...

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Daha Fazlası