TeknoBalta
Oyun Haberleri

Geçmişten Günümüze Gta Oyunları

Geçmişten Günümüze Gta Oyunları

Grand Theft Auto

O zamanlarda Grand Theft Auto, serbest biçimli, nesnel tabanlı görevleri ile açık alandaki tasarım kavramını aksiyon oyunlarına tanıtmaya yardımcı olan öncü bir oyundu. Size misyonlar izlemeye ve keşfetmeye verdiğiniz özgürlük serinin birçok özelliğinin temelini attı.

Grand Theft Auto: London 1969

Oyun, sürücü sayısını ve etkinliklere katılmak için faaliyet alanlarını genişletti ve keşfetmek için yeni bir şehir tanıttı. Ancak orijinal formülü değiştirmedi. Dikkat çeken bir nokta da, London 1969 şimdiye kadar PS1’de piyasaya sürülen ilk bağımsız genişleme paketiydi.

Grand Theft Auto 2

Büyük evrimsel değişimi misyon tasarımından geldi. Doğrusal bir misyon sırası ile zorlanmak yerine, artık herhangi bir zamanda, farklı çatışmalara karşı olan görevleri özgürce kabul etme seçeneğine sahiptiniz. Bu, çetelerin sizi nasıl algıladıklarını etkileyen bir dizi olay yarattı. O günden beri serinin ana unsuru haline gelen yan görevler de oluşmuş oldu. Sadece hikaye içeriği ile oynamak zorunluluğu değil; bir taksi, otobüs veya teslimat kamyon şoförü olarak para kazanabilirdiniz. Buna ek olarak, oyun yaya davranışlarında gelişmeler gösterdi; insanlar sokakta yürürler ya da toplu taşıma araçlarına binerlerdi; suçlular ise araba çalarlar veya polisle rastgele kavgalar yapardı. 

Grand Theft Auto III

Grand Theft Auto 1 ve 2, açık dünyadaki bir aksiyon oyununun ne olması gerektiği konusunda hem fikir olsa da, bu fikri bir sonraki seviyeye taşıyan Grand Theft Auto III oldu. Seleflerinden farklı olarak, yaşayan, nefes alan bir 3D şehri vasıtasıyla üçüncü şahıs bakış açısıyla dolaşmakta serbesttiniz. Bu basit bakış açısı, açık dünyaya dalmanızı arttırdı. Öncüllerinin açık dünyadaki yapısını bir kez oynamaya başladığında, özgürce misyonlar üstlenebilme veya sadece kaos yaratma yeteneği tatmin edici ve yenilikçi bir oyun döngüsüdür. Bu arada hikaye anlatımı, ünlü seslendirmeyle (Michael Madsen, Kyle MacLachlan ve Robert Loggia’nın oynadığı roller) ve dramatik sahnelerle bu kez daha fazla vurgulanmıştı. Bununla birlikte, kahramanın karakteri ya da hikayesi azdı ve San Andreas’taki küçük bir an bile kadar bir isim bile almayacaktı. Bununla birlikte, kahramanın karakteri ya da hikayesi azdı. 

Grand Theft Auto: Vice City

GTA III’ten bir yıl sonra Grand Theft Auto: Vice City, III çerçevesini genişleten yineleyici bir netice aldı. Motosikletler ve helikopterler gibi yeni misyonlar ve araç türleri ile dolu daha da detaylı bir şehir sundu. Yaşam kalitesi iyileştirmelerinin ortasında, oyunun önemli eklemelerinden biri; gelir dünyasındaki akışınızı artırmanıza ve oyun dünyasında bir iz bıraktığınız hissine kapılmanıza olanak tanıyan işletme ve mülkleri satın alma yeteneğiydi.

Grand Theft Auto: San Andreas

GTA serisinin “3D evreni” olarak giriş yapan üçüncü oyunun üçüncü ve son oyunudur. Daha önceki iki oyun üzerine inşa edilirken oyuncuları radikal olarak başka bir ayara götürdü. Ünlü San Andreas kesinlikle büyüktü; III ve Vice City, oyuncuların tek bir şehrin farklı bölümlerini keşfetmelerine izin verirken San Andreas, Los Angeles (Los Santos), San Francisco (San Fierro) ve Las Vegas (Las Venturas )’yı tam teşekküllü olarak ele alarak dramatik bir şekilde genişletti.

Grand Theft Auto Advance

Resmi olarak Grand Theft Auto adı altında pazarlanan Grand Theft Auto Advance, el konsollarına özel olarak piyasaya sürülen serideki ilk oyun oldu. San Andreas’la birlikte piyasaya çıktı, ancak konsol oyunlarında 3D’ye geçilmesine rağmen Advance, yukarıdan aşağıya bakış açısını ve Liberty City’deki kayıtların ayarlarını kullandı.

Grand Theft Auto: Liberty City Stories

Birçoğu tarafından unutulmuş olmasına rağmen, Grand Theft Auto: Liberty City Stories seri için önemli bir oyundu. Liberty City’in GTA III’ten PlayStation Portable’a benzer bir versiyonunu getiren, elde taşınır bir bilgisayarda piyasaya sürülen ilk 3D GTA oyununu oldu. Aynı zamanda altı oyunculu yerel çok oyunculu modu da tanıttı ve serinin tek oyunculu modun dışına çıktığını belirtti. 

Grand Theft Auto: Vice City Stories

Vice City de PSP’deki Liberty City girişi gibi konsol oyunlarından çok sonra PSP’ye geldi. Grand Theft Auto: Vice City Stories başlıklı oyun, ilk taşınabilir 3D GTA olarak kendisinin normal versiyonunu geçemedi ve önceki oyunlardan daha az öyküseldi. 

Grand Theft Auto IV

Grand Theft Auto IV, altı yılı aşkın bir süreden sonra serinin ilk ana girişi ve “HD evreni” nin başlangıcı olarak karışık sonuçlar veren bazı yeni yenilikler sunmak için yola çıktı. Biraz daha olgun, daha koyu bir anlatıma doğru bir kayma ile, oyunculara hikayeyi etkileyebilecek bir kişinin yaşamasına izin verip vermeme gibi ahlakî tercihler yapmasını sağladı. Bunlar radikal bir şekilde bir şeyleri değiştirmedi ve sayıları sınırlıydı. Ancak seri, yeni bir şey denemek için girişimini başlattığını belirtmişti.

Grand Theft Auto: Chinatown Wars

GTA’nın klasik yukarıdan aşağıya bakış açısına geçmesinden yıllar geçtikten sonra, Rockstar serinin ilk günlerine bir geri dönüş olan Grand Theft Auto: Chinatown Wars’ı yayınladı. Serinin bilinmekte olduğu açık-dünya oyunuyla aynı tarzda ama neredeyse on yılda görmediğimiz bir şekilde paketlendi.Chinatown Wars’ın geçmişteki kayıtlarından ayırdettiği tek durum kamera açısı değildi. Daha stilize, çizgi roman esque sanatı tarzı (DS’nin donanım kısıtlamalarını barındırması muhtemel), serinin ilk Asyalı kahramanı, cephane ve silahlar için bir “çevrimiçi” sipariş sistemi ve camı kırarak arabayı çalmak veya bir tornavidayı çevirerek arabayı çalıştırmak gibi oyuna yeni etkileşim türleri eklemişti. GTA’daki oyuncular için her yerde bir tehdit olan polisten artık saklanmak gerekmiyordu. 

Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V, pek çok açıdan serinin kurulduğu günden bu yana sergilediği her şeyin bir zirvesi. Oyun hem tek kullanıcılı hem de çok oyunculu bölümlerini önemli şekillerde büyüttü ve önceki oyunlardan çok daha fazla yönlü bir deneyim elde edildi.Tek oyuncu açısından GTA 5; uzun zamandır bağlantısız, bağımsız etkinlikler olan görevleri üstlendi ve soygunlar için bir araya getirdi. Bu çok partili görevler, tırmanan bir hikayeye yer verir ve kendinize göre daha büyük bir suç işlemek için parçaları yerlerine koymakla yükümlü olduğunuz bir şeye doğru inşa etmenizi sağlar. GTA V; bir değil üç farklı kahramanın arasında oynamak için hatta bazen bir görev sırasında bile serbestçe geçiş yapabileceğiniz serinin formülünü de ayarladı. 

Benzer Yazılar

Rainbow Six Siege Operatör Özellikleri-THERMITE

TeknoBalta

E3 2017’de Final Fantasy XV: Monster of the Deep Detayları

Mertianz

Steam’de Tüm Witcher Oyunlarına İndirim Geldi!

TeknoBalta

Dilerseniz Yorum Yazabilirsiniz...

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Daha Fazlası

×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster