TeknoBalta
Chrome Google Güncel Haberler Haberler İnternet Haberleri Site Haberleri

Google Chrome’da reklamları yasaklama yeniliği!

Google Chrome’da reklamları yasaklama yeniliği!

Google’ın internet tarayıcısı Chrome’un, reklam engelleme mevzusunda atacağı dev adım netleşiyor!

Google’ın interneti daha güvenli bir yer haline getirme misyonu, yeni bir duyuru ile devam ediyor. Chrome, küresel çapta yapılacak bir güncelleme ile 9 Temmuz 2019 tarihinden itibaren dahili bir reklam engelleyicisine kavuşacak.

Tarayıcının kendi reklam engelleyicisine haiz olacak olması, düşünülenden değişik bir sürecin sonucu olacak. Chrome’un güncelleme haritası, Chrome 76’nın 30 Mayıs tarihinde yayınlanmasını öngörürken Chrome 77’nin yayınlanma zamanı ise 25 Temmuz olarak belirlendi. Bu ise Chrome’un son duyurusunda bahsedilen reklam engelleme hususi durumunun tarayıcının kendisi için yayınlanacak bir güncelleme ile değil, Google’ın Chrome’a ilişkin reklam engelleyicisini kendi sunucuları üstünden devreye sokacağını gösteriyor.

Geçtiğimiz yıl internet devi Google, reklam endüstrinin reklamları tüketicilere iletim şeklini geliştirmesi adına standartlar belirlemekle görevli Daha İyi Reklamlar Koalisyonu’na katıldı. Söz mevzusu koalisyon, bu gelişme üstüne Daha İyi Reklam Standartları’nın kapsamını geliştirerek Kuzey Amerika ve Avrupa’daki faaliyetlerini tüm ülkelerde yürütme sonucu aldı ve Google ise buna uyum sağlamak adına kendi reklam engelleme çalışmalarını hızlandırdı.

Koalisyon, almış olduğu son karar ile mobil platformlarda sekiz tür reklam yöntemini engelledi: kullanıcının önüne baloncuk ya da yeni pencere şeklinde oluşturulan pop-up reklamları, içerikten ilkin yüklenerek kullanıcının bilhassa mobil platformlarda içeriğe ulaşmasını engellemiş olan reklamları, web sayfasının %30 oranından fazlasını teşkil eden reklamları, parlayan, göz alan ve animasyonlu reklamları, tam ekran görüntülenen ve kaydırma ile gözden kaybolmayan reklamları, kapatılmasından ilkin belirli bir geri sayımın bitmesi için beklenilmesini koşul koşan reklamları ve ekranı takip eden büyük boyutlu reklamları engellemiş olan koalisyon, bu reklamları kullanan platformların reklam kazançlarının kesilmesini öngörüyor.

Google’ın hedefi, kullanıcılar için internette gezinmeyi bu tür reklamlar kullanan platformların reklam gelirini keserek kolaylaştırmak. Şirket, bu konudaki çalışmalarının karşılığını aldığını da belirtiyor. ABD, Kanada ve Avrupa’da reklam engelleme programı tarafınca “yönergeye aykırı reklamlara haiz” olarak işaretlenen birçok web sayfası artık bu tür reklamları içermiyor ve araştırma altına alınan tüm sitelerin bir tek %0.5 oranından daha azı reklamlarının filtrelenmesi ile karşı karşıya kaldı.

Benzer Yazılar

Sürücüsüz Otomobil Deneyimi- Volkswagen

TeknoBalta

Son 40 Yılda Çıkmış En Kötü 5 Oyun!

Mertianz

Donald Duck (DuckTales) Çizgi Seri Olarak Geri Geliyor!

TeknoBalta

Dilerseniz Yorum Yazabilirsiniz...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Daha Fazlası

×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster