TeknoBalta
Instagram

Instagram kullanıcıları şu sıralar büyük bir tehlike ile karşı karşıya!

Instagram kullanıcıları şu sıralar büyük bir tehlike ile karşı karşıya!

Instagram kullanıcıları, özellikle yüksek takipçi sayısına sahip olanlar, “Telif hakkı ihlali nedeniyle hesabınız kalıcı olarak silinecektir” iddiasında bulunan oldukça gerçekçi görünen e-posta bildirimleri alıyorlar. Bu e-posta klasik Instagram başlığını ve logosunu taşıyor ve kimden alanında yazan e-posta adresi, meşru Instagram e-posta adresiyle oldukça benzer. Bu adres çoğu zaman mail@theinstagram.team ya da info@theinstagram.team oluyor.

E-posta, itiraz etmek için yalnızca 24 saatinizin (bazılarında bu süre 48 saattir) olduğunu söyler ve “Şikayeti gözden geçir” başlıklı bir buton içerir. Butona tıkladığınızda sizi gerçek olduğuna ikna edebilecek bir kimlik avı sayfasına yönlendirilirsiniz. Bu sayfada, söz konusu dolandırıcıların telif hakkının korunmasına verdikleri sözde önemi açıklayan bir görselle ve tıkladığınızda bu iddiaya “itiraz edebileceğiniz” bir bağlantıyla karşılaşırsınız. Dolandırıcılar yaptıkları sahtekarlığı daha da gerçekçi göstermek için aslında hiçbir işlevi olmayan uzun bir dil seçim listesi sunar. Bu listede hangi dili seçerseniz seçin, açılan kimlik avı sayfası çoğu zaman İngilizcedir.

“İtiraz Et” bağlantısına tıklar tıklamaz, Instagram hesap giriş bilgilerinizi girmeniz istenir. Hemen ardından bir şöyle bir mesaj çıkar: “Geri bildiriminizi doğrulamamız ve e-posta hesabınızın Instagram hesabınızla eşleştiğini kontrol etmemiz gerekiyor.” “E-posta Adresimi Doğrula” tuşuna tıkladığınızda e-posta hizmet sağlayıcılarının bir listesini görürsünüz. Kullandığınız sağlayıcıyı seçtiğinizde hem e-posta adresinizi, hem de e-posta hesabınızın şifresini girmeniz istenir.

Sonrasında yalnızca birkaç saniye için “Geri bildiriminizi gözden geçireceğiz” yanıtı görünür. Bunun ardından da gerçek Instagram web sayfasına yönlendirilirsiniz. Bu yalnızca dolandırıcılığın inandırıcılığını artıran bir başka basit hiledir.

Instagram hesabınızı bu ataklardan korumanız için Kaspersky Lab uzmanları şunları tavsiye ediyor:

  • Şüpheli bağlantılara tıklamayın.
  • Web sayfasının URL’si için daima adres çubuğunu kontrol edin. Instagram.com yerine 1stogram.com ya da instagram.security-settings.com gibi bir şeyler yazıyorsa derhal oradan çıkın ve herhangi bir kişisel bilgi girmeyi aklınızın ucundan dahi geçirmeyin.
  • Android için Google Play ve iOS için App Store gibi resmi mağazalardan edinilmiş Instagram uygulamasını kullanın.
  • Üçüncü partiler tarafından sunulan hizmetler ve uygulamalar üzerinden doğrulama yapmak amacıyla hesap giriş bilgilerinizi kesinlikle girmeyin.
  • Hem Instagram, hem de e-posta hesabınızda iki adımlı doğrulamayı etkinleştirin.
  • Şüpheli mesajları ortaya çıkaran ve kimlik avı sayfalarını engelleyen, güvenilir bir güvenlik çözümü kullanın. Kaspersky Internet Security sizin için bu işlevi yerine getirebilir.

Benzer Yazılar

Instagram’da artık beğeni sayıları istek üzerine gizlenebilir!

Ömer

Android Telefonlarda İnstagramı Koyu Mod Yapma

Emircan

İnstagram Bağış Toplama Özelliği

Emircan

Dilerseniz Yorum Yazabilirsiniz...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Daha Fazlası

×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster