TeknoBalta
Apple Donanım Haberleri iOS iPhone Teknoloji Teknoloji Haberleri Telefon

iOS 13.5 Beta Virüs Takibi Ve Maske ile Çıktı!

iOS 13.5 Beta Virüs Takibi Ve Maske ile Çıktı!

15 gün önce yani 15 Nisan tarihinde İOS 13.4.5 Beta 2 sürümünü geliştiricilerin kullanımına sunan Apple bu kez iOS 13.5 Beta 3 ile karşımıza çıktı. Aslında bu doğrudan iOS 13.5 Beta olarak tanımlanıyor,sadece isim değişikliğine gidildi.

Neden isim değişikliğine gidildi;

İsim değişikliğinin sebebi: yeni bir SDK sürümüne geçiş yapılması. Google ve Apple’ın ortak çalışması sonucunda geliştirilen corona virüsü temas bildirim özelliği iOS 13.5 Beta ile aktif edildi. Google’da benzer bir adım attı ve Google Play Hizmetleri’nin yeni beta sürümünde bu özelliği kullanılabilir hale getirdi.

Sağlık kuruluşlarındaki yetkililerin erişim sağlayabileceği API aracılığıyla corona virüsü bulaşan bir kişinin temas sağladığı kişilerin tespiti kolaylaşacak. Sistemin nasıl çalıştığını basit bir şekilde anlatmak gerekirse;

Bu özelliği telefonlarında aktif hale getiren iki kişi bir araya geldiğinde telefonları Bluetooth üzerinden iletişim kuruyor ve anonim bir şekilde kayıt tutuluyor. Bu kişilerden birisinde corona virüsü tespit edilmesi halinde telefondan alınan veriler bir sunucuya yükleniyor ve şifrelenmiş verilerin çözülmesi ile yakın zamanda temas kurduğu kişiler bilgilendiriliyor.

Maske takıldığında Face ID yerine şifre ekranı geliyor!

Maske takan iPhone kullanıcılarının en büyük şikayetlerinden birisi de, Face ID’nin çalışmamasıydı. Face ID halen maske ile çalışmıyor, ancak maske olduğunun tespit edilmesi halinde doğrudan şifre ekranı karşınıza çıkıyor.

Benzer Yazılar

iPhone SE2 ne zaman çıkacak? Özellikleri neler?

TeknoBalta

Yeni iPhone’ların isimleri ve fiyatları da açıklandı!

Ömer

Samsung Galaxy S9’un ve S9+’nın Nasıl Olacağının Resimleri Ve Hakkında Biraz Bilgi

Mertianz

Dilerseniz Yorum Yazabilirsiniz...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Daha Fazlası

×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster