TeknoBalta
Lityum-Piller-Ne-Kadar-Tehlikeli-2
Haberler Mobil Haberleri

Lityum Piller Ne Kadar Tehlikeli?

Lityum bataryalar, şarj edilebilir pillerde bir standart haline geldi.Ancak Samsung Note 7 fiyaskosu ve Tesla ile ilgili spekülasyonlar aklımıza şu soruyu getiriliyor.Lityum piller gerçekten güvenli mi?

Tüm amerikan medyası ELON MUSK hayranı diyebiliriz.Neredeyse her gün Tesla ve SpaceX’in başarıları ile ilgili haberler mevcut.Diğer taraftan firmanın önemli başarısızlıkları gözardı edilmiyor.Kasım ayı başlarında TESLA S modelinin patlaması ile ilgili haberler medyayı kasıp kavurmuştu.tıpkı 2016 eylül ayında Florida’da yaşanan kaza gibi: Otomatik pilot modunda sürüş yapan Tesla’nın bir traktör-römorkla çarpışması sonucunda birden fazla kişi hayatını yitirmişti.

Sansung Galaxy 7 de çıkışından kısa bir süre sonra ardı ardında gelen patlama haberleri nedeniyle kötü bir şöhrete imza attı.Sonunda şirket,batarya kaynaklı bu problemi çözemediği için cihazı pazardan çekmek zorunda kaldı;zira değiştirilen ürünler de patlamaya başlamıştı.

Bu iki olay da Lityum pillere karşı gelen bir korku oluşmasına gerekçe değil; en azından Güneş Enerjisi ve Araştırma Merkezinden Prof. Dr.Werner Tillmetz böyle düşünüyor.Ne var ki, Samsung olayı,akıllı telefon üreticileri ve batarya geliştime teknolojileri tarafından bakıldığında özel bir durum.Batarya üreticileri, en uygun güç ve enerji yoğunluğu elde edebilmek için batarya elektrotları arasına aşırı ince folyolar yerleştiriyor ; öyle ki, kullanılan yeni parçaların boyutları bir kaç mikrometreden daha kalın değil.Buna rağmen bu parçaların bileşenleri bir birinden güvenli bir şekilde izole etmeleri gerekli.Üretim sorunları (folyoların yırtılması gibi) her zaman kalite kontrol sürecinde tespit edilemeyebiliyor ve bir süre sonra kısa devreye neden oluyor.Dr Tillmetz, aslında bu sorunun ,bataryalarının ”nefes almasından” kaynaklandığını açıklıyor.Şarj işlemi sırasında kristal yapılar değişirken batarya bir miktar genişliyor, deşarj olurken ise büzüşüyor.Yukarıda bahsettiğimiz ayırıcı folyo daha önce hasar gördüyse, bu tür mekanik etkiler nedeniyle cihazın çalışması sırasında parçalanabiliyor.

Batarya hücresinde meydana gelen kısadevre ,çok yüksek akıma, dolayısıyla aşırı ısınmaya sebep oluyor ve 200-220 C’den itibaren kritik hale geliyor.

Bu sıcaklıklara ulaştığında batarya basınç yüzünden yırtılıyor, içinde bulunan elektrolit sıvılar cihaza yayılıyor ve bir kısmı da buharlaşıyor.220C üzeri sıcaklıklarda elektrotlar çürümeye başlıyor.Bu, hidrojen gazının ortaya çıkmasına ve küçük bir kıvılcımla alev almasına neden oluyor.Bu tür batarya hasarları tabii ki çok tehlikeli ; ancak Dr Tillmetz istatistikleri işaret ediyor: Verilere göre bu problem üretilen 2 milyon civarı Galaxy Note 7 cihazından sadece 40.000 tanesini etkilemiş görünüyor.


Benzinli otomobiller daha sık alev alıyor.


Ne yazık ki, Indianapolis’te meydana gelen Tesla kazasının farklı bir nedeni vardı.İki kişinin yaşamını yitirdiği kazada araç alev aldı.Bu durumda şuçlu batarya değildi çünkü araç şehir içinde aşırı hız yapıyordu ve ağaca çarptı.Görgü tanıklarına göre meydana gelen büyük patlama ile ortaya çıkan alevlerin itfaiye ekipleri tarafından kontrol edilmesi 15dk sürdü ve araç içindekilere ancak bu sürenin sonunda ulaşılabildi. Dr Tillmetz patlamanın sebebinin büyük bir ihtimalle araçtaki batarya olmadığını düşünüyor.İtfaiye tarafından kaydedilen video gayet bilindik bir sonucu gösteriyor.Sıcaklık sebebiyle aracın bataryaları yırtılıyor, kıvılcımlar oluşuyor ve batarya gerçek anlamda ”havaya uçuyor”.Patlamanın şiddeti bir bombadan çok havai fişek kadar.

Sıkı bir şekilde kapatılmış batarya modülünde, alev alan bir batarya hücresi hemen yanındaki hücreyi de ısıtır.Ancak Dr Tillmetz, bataryada meydana gelen bu zincirleme reaksiyonun ancak birkaç dakika sonra patlama sınırına geleceğini söylüyor. Tesla otomobilleri ile ilgili tüm önceki kazalarda sürücüler aracı durdurarak inip uzaklaşabilmişlerdi.

Dr Tillmetz elektrikli otomobillere dair istatistikleri de paylaşıyor: Geleneksel benzinli araçların kaza veya hatalı üretim neticesinde alev almaları çok daha sık gerçekleşen bir durum ve her yıl binlerce benzer vaka ile karşılaşılıyor.Konvansiyonel benzinli otomobillerle karşılaştırıldığında elektrikli otomobillerin daha tehlikeli olup olmadığı sorulduğunda, Dr Tillmetz çok açık bir yanıt veriyor: ”Hayır”. Mevcut enerji miktarı göz önüne alındığında, petrolün patlaması daha yüksek bir risk :50 litre benzin en az 450 kwh enerji ihtiva eder.Bir Tesla bataryasında ise sadece 100 kWh enerji bulunuyor.

Benzer Yazılar

Karanlıklar Ülkesi: Kan Savaşları – Underworld: Blood Wars Vizyonda!

TeknoBalta

Moodica – Modunuz Ne Olursa Olsun Size Huzur Versin

TeknoBalta

F1 2016 Gümbür Gümbür geliyor!

TeknoBalta

Dilerseniz Yorum Yazabilirsiniz...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Daha Fazlası

×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster