TeknoBalta
İnternet Haberleri

Opera Web Tarayıcısının tasarımı yeniden değiştiriliyor!

Opera Web Tarayıcısının tasarımı yeniden değiştiriliyor!

Opera web tarayıcısının yeni sürümü olmak üzere geliştirilen Opera R3 (Reborn 3) geliştirici sürümü yayınlandı.

Opera’nın Reborn sürümleri tarayıcıyı hem görünüm, hem de işlevsellik olarak baştan tasarlamayı düşündüklerini biliyorduk. R3’ün geliştiricilere yönelik ilk sürümünde işlevsellik açısından pek bir değişiklik yok, ama tasarımdaki yenilikler görülebiliyor.

Yeni arayüz tasarımında web içeriğini merkeze koyma, dikkati dağıtan öğeleri azaltma amacı güdülmüş. Arayüzün gerçekten de sadeleştiğini görmek mümkün. Gereksiz çizgiler atılmış, sık kullanılmayan öğeler gizlenmiş. Ayrıca koyu renkleri tercih eden kullanıcılar için “karanlık tema” seçeneği eklenmiş. Opera, karanlık temanın hem gözleri rahatlattığını, hem de dikkat dağınıklığını daha da azalttığını söylüyor. “Aktif sekme” tasarımının da yenilendiğini görüyoruz.

Bütünleşik kripto para cüzdanı

Opera Software, Opera R3’ün “Web 3 uyumlu ilk masaüstü tarayıcı” olduğu iddiasında. Ancak henüz “Web 3” diye bir şey bulunmuyor. Opera geliştiricilerinin uydurduğu bu terim, “bir araya gelerek web’in yeteneklerini geliştirmesi beklenen kripto paralar, blok zincirler ve dağıtık sistemler gibi teknolojilerin tümü” demek oluyor. Opera R3’ün Web 3 uyumlu olmasından anlamamız gereken şey aslında basit; tarayıcıyla bütünleşik bir kripto para cüzdanı geliyor. Ancak bu özelliği kullanabilmek için Opera yüklü bir Android cihazınızın da bulunması gerekiyor.

Opera R3’ü hemen denemek isterseniz Opera’nın sitesinden Opera developer sürümünü indirebilirsiniz. Geliştiricilere ve ileri düzey kullanıcılara yönelik bu sürüm, önümüzdeki günlerde güncellenmeye devam edecek. Opera R3’ün son hali ise Mart ayında çıkacak.

Benzer Yazılar

138m’den Düşen iPhone Ne Oldu?

TeknoBalta

Alışveriş Sitelerindeki Ürün Yorumları Yalanmı Araştırmalı Gerçekler

Mertianz

Belki duymayanlar vardır Whatsapp Artık Görüntülü Peki bu iyi mi kötü mü?

TeknoBalta

Dilerseniz Yorum Yazabilirsiniz...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Daha Fazlası

×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster