TeknoBalta
Genel Oyun Oyun Haberleri Program Yazılım Haberleri

Oyun Nasıl Yapılabilir?

Oyun Nasıl Yapılabilir?

Oyun sektörü son zamanların en revaçta sektörü halini almaya başladı. Bu denli büyümenin etkileri arasında elbette grafik işlemcilerinin gücündeki hızlı artışında etkisi bulunuyor. Ayrıca Ubisoft, Rockstar Games, Electronics Arts, Crytek ve Bungie gibi dev firmaların yanı sıra artık Indie Developers adıyla andığımız bağımsız oyun geliştiricilerinin sayısındaki artış da oyun sektörünü canlandıran başlıca etmenlerin arasında yer alıyor. Özellikle son 2-3 yıllık süreçte hem mobil hemde bilgisayar platformları için büyüklü küçüklü ekipler ortaya çıkmaya başladı. Bu yazıda ise oyunların nasıl yapıldığına, hangi programlama dillerine gereksinim duyulduğunu aktarmaya çalışacağım.


Oyun Nasıl Yapılır?

Bir oyun geliştirmek için öncelikle oyun motoru adı verilen yardımcı programlardan yararlanmak gerekmektedir. Paralısından ücretsizine kadar pek çok oyun motoru ise şu an oyun geliştiricilerine hizmet etmektedir. Unity 3D, Unreal Engine, CryEngine ve Game Maker gibi programlarla oyunlar yapılabildiği gibi bazı büyük firmalar ise kendi oyun motorlarını geliştirmektedirler. Böylece oyunlarında daha esnek bir yapıyla kaliteli işler ortaya koyabilmektedirler. Örneğin, GTA‘nın yapımcısı olan Rockstar Games kendi oyun motorunu kullanmaktadır. Oyun motorlarıyla grafik, animasyon, ses ve modellerin birbiriyle ilişkisi kodlanır.


Oyunlar Hangi Programlama Diliyle Yazılır?

Oyun motorlarının yapısına göre farklı programlama dillerini kullanarak oyun yapabilirsiniz. Örneğin, Unity 3D ile C# ve JavaScript dillerini kullanabilirken CryEngine ile C++ dilini kullanabiliyorsunuz. Ancak açık konuşmak gerekirse Java, C# ve C++ en çok kullanılan oyun programlama dilleri arasında yer alıyor. Bu dillerin donanım seviyesine daha yakın olması nedeniyle cihazları yormayacak ve daha fazla performans sağlayacak oyunlar yazılabiliyor. Mobil platformlarda ise şu an en çok kullanılan dilleri Java ve C# olarak söyleyebilirim. Oyun programlamaya başlayacakların bu programlama dillerinden en az bir tanesine adapte olması gerektiğini de belirtmeliyim.

 


Oyun Programlamaya Nasıl Başlayabilirim?

Eğer kararınız bir mobil oyun yapıp gelir elde etmek ise önünüzde aşmanız gereken uzun bir yol bulunuyor. Ancak ilk etapta programlama dili ve oyun motoru kullanmayı öğrenmelisiniz. Ayrıca hangi programlama dilini öğrenip, hangi oyun motorunu kullacağınızı da uzun süre düşünmeniz gerekiyor. Bu aşamaları atlattıktan sonra oyunda kullanacağınız grafikler için biraz destek almanız gerekecek. Ancak ben yetenekliyim çizerim diyorsanız da Adobe Illustrator ve Adobe Photoshop gibi grafik programlarına hakim olmalısınız. Eğer grafikleri oluşturmakta sıkıntı çekerseniz de yanınıza bir ortak bulabilir ya da bazı internet sitelerinden ücretli ve ücretsiz olarak grafikler edinebilirsiniz. Bundan sonrası ise artık oyunu kodlayıp son haline getirmek, hemen ardından da markete yüklemek. Başarılı bir oyun programcısıolmak için uzun süreler tecrübe edinmeniz ve programala kültürüne aşina olmanız gerekiyor. Bazı üniversitelerin Bilgisayar Programcılığı ve Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinde Oyun Programlama adı altında verilen dersi de alarak iyi bir oyun programcısı olabilirsiniz. Ayrıca özel kurslara yazılabileceğiniz gibi internet üzerinden eğitim videoları da izleyebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Escape from Tarkov’da Türkçe Dil Desteğide Olacak

TeknoBalta

PUBG 11 Nisan yama notları!

TeknoBalta

FIFA 18 En İyi İspanyalı Futbolcular

Mertianz

Dilerseniz Yorum Yazabilirsiniz...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Daha Fazlası

×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster