TeknoBalta
Oyun Haberleri

Oyuncuların Bilmesi Gereken Kelimeler

Oyuncuların Bilmesi Gereken Kelimeler

Oyun oynarken çok fazla kelime ile karşılaşırsın oyuna yeni başlayanlar için anlamsız olup sonradan kullandıkça yani anlamlı ve sürekli olarak kullandıkları kelimelere dönüşürler öyle ki bazen gerçek hayatta bile kullanıyorlar.İşte bu kelimeleri sizin için özetledik…

AAA Game :‘’Triple A Game’’ olarak da geçer. Büyük çaplı, büyük bütçeli oyunlar demektir. Örneğin Call of Duty, GTA V, Battlefield, Uncharted vs.

Achivement : Başarım dediğimiz oyun içerisindeki yaptığımız başarıları temsil eder. PlayStation platformundaki kupa sistemi diyelim.

Action Game : Aksiyon oyunu demektir. Oynanışın tamamen aksiyon üzerine kurulu olduğu oyunlardır.

Action/Adventure Game : Hikaye ve aksiyonun eşit derecede dağıldığı oyunlar için kullanılır.

Adventure Game : Oynanışın daha çok hikaye üzerine dayalı olduğu oyunlara denilir.

AFK : ‘’Away from keyboard’’ oyuncunun veya kullanıcının, oyun oynadığı veya ilgilenmekte olduğu platformdan uzakta olduğunu belirtmek için kullanılır .

AI : ‘’Artificial Intelligence’’ yapay zeka anlamına gelir.

Alpha : Oynanabilir durumda olan ancak halen geliştirme sürecinde olan oyunlar için kullanılır.

AoE : ‘’Area of Effect’’ yaptığımız atağın zarar verdiği, etki ettiği alan. Genellikle geniş alanlar için kullanılır.

AP : ‘’Ability Power’’ veya ‘’Attack Power’’ yetenek gücü olarak adlandırılır. Genellikle büyü ile saldırı yapan karakterler için kullanılır. 

Armor : Oyunlarda karakterin defans puanını belirtir ya da üzerine giydiği zırh için kullanılır 

Ban : Oyunlarda veya herhangi bir platformda uygunsuz davranış sergileyen kullanıcıların atılması kovulması 

Beta : Oyunun Alfa sürümünden daha iyi durumda olan ancak henüz çıkış yapmaya hazır olmayan oyunlar için kullanılır.

Boss : Bölümlerin sonlarında çıkan, bölümü geçmeniz için yenmeniz gereken baş düşman

Bot : Multiplayer oyunlarda oyuncuların yerine oynayan yapay zeka 

Bug : Oyunlarda meydana gelebilen, bazen de oldukça komik olabilen hatalara denir 

Buff : Özellikle online oyunlardaki karakterlere gelen güçlendirme 

Checkpoint : Kontrol noktası. Oyunlarda bir süre ilerledikten sonra oyunun kaydedildiği yer.

Cutscene : Oyunlarda, hikaye anlatımına destek amaçlı giren ara videolara denir.

Cooldown : Oyunlardaki yeteneklerin tekrar kullanılabilmesi için verilen süre.

Combo : Özellikle dövüş oyunlarında tuşlara hızlı ve arka arkaya basarak, oynanan karaktere özel hareket yaptırmaya denir.

Co-Op : Multiplayer oyunlarda, oyuncuların yapay zekaya karşı aynı tarafta beraber olmaları.

Core Gamer : Oyun oynama konusunda belirli bir tecrübe kazanmış oyunculara denir ancak, hardcore oyuncular kadar tecrübeli değillerdir.

Ditch : Oyunu haber vermeden bir anda terketmek.

DLC : ‘’Downloadable Content’’ indirilebilir içerik anlamına gelir. Son zamanlarda sıkça duyduğumuz bir kelime olup oyuncuların parasını sömürmekten başka bir işe yaramaz.

Easter Egg : Paskalya yumurtası anlamına gelen bu tabire, kısaca oyun sırasında karşılaştığımız sürprizler denilebilir. Daha ayrıntılı açıklamak gerekirse bir oyunun içerisine bir nevi gizlenmiş, diğer yapımlara göndermeler yapan ufak ayrıntılar diyebiliriz.

First Person Shooter : Oyunu, karakterin gözünden gördüğümüz kamera açısına sahip oyunlara denir.

FPS : ‘’Frame Per Second’’ın kısaltmasıdır. Saniyelik görüntü sayısı demektir. İşlemci ve ekran kartı performansını ölçen birime denir. Oyunlarda 30fps, 60fps gibi ifadelerle kullanılır. ‘’First Person Shooter’’ın kısaltması olarak da kullanılır.

Free-for All : Multiplayer karşılaşmalarında takım olarak değil de herkesin bireysel mücadele verdiği oyun modu.

Gank : Takım olarak oynanan mücadelelerde, durumdan habersiz oyuncuya toplanıp saldırmak anlamında kullanılır.

Gib : Oyunlarda, şiddet sonrası bir insan ya da yaratığın vücudundan kopan parçalara denir. Bu terime Dead Space oyununda bolca maruz kalmıştık.

God Mod : Tanrı modu diye çevirebileceğimiz bu terim, oyunlarda ölmemek adına karaktere sınırsız can veren bir çeşit hiledir.

Hack ‘n’ Slasher : Kılıç tarzı bir silahla bütün düşmanları kesip biçtiğiniz oyun türüne denilir. En güzel örnek Diablo serisidir.

Head Shot : Oyunlarda kafadan vurma anlamına gelir. Tek atışta öldürme anlamına da gelebilir 

Heal : Sağlık demektir. Oyunlarda karakteri iyileştirme anlamında da kullanılır 

HP : ‘’Heart Points’’ veya ‘’Health Points’’in kısaltmasıdır. Türkçede ‘’can puanı’’ olarak geçer 

HUD : ‘’Heads-up Display’’in kısaltmasıdır. Kısaca gösterge ekranı denilebilir. Oyun oynarken ekranda yer alan bilgiler anlamına gelir. Karakterin can puanı, yetenek puanları veya yarış oyunlarında olan hız göstergesi, mesafeler buna örnek verilebilir.

Indie Game : Herhangi bir dağıtımcı firmaya bağlı olmayan küçük ekipler tarafından geliştirlen oyunlara verilen isimdir.

Item : Oyun içerisindeki kullanılan eşyaların genel adı.

Inventory : Oyunlarda karakterimizin eşyalarını bulundurduğu, taşıdığı, topladığı bölüm veya çanta 

KDR : ‘’Kill/Death Ratio’’nun kısaltmasıdır. Battlefield, Call of Duty, Counter Strike gibi oyunlarda öldürme ve ölüm oranına denir.

K.O. : ‘’knockout’’un kısaltmasıdır. Dövüş oyunlarında rakibi yendiğiniz anlamına gelir. Street Fighter oynayanların çok aşina olduğu bir terimdir, üzerine çeşitli espiriler de yapılmaktadır.

Lag : Bağlandığınız sunucu ile aranızdaki gecikmeye lag denir. Sizin indirme hızınız, karşıdan gelen veri hızından düşükse lag oluşur 

Lagger : Online oyunlarda gecikme(lag) yaşayan kullanıcıya denilir.

Level : Oyunlardaki karakterlerimizin bulunduğu seviyeye denilir 

Loot : Oyunlarda bir düşmanı öldürdüğümüzde üzerinden düşen eşyaları toplama işlemine loot denir 

Micro Transaction : Oyun içine sonradan eklenecek olan, genellikle kozmetik amaçlı yeni eşya ve türevlerini satın almak için yapılan küçük ödemelere denir.

MMO : ‘’Massive Multiplayer Online’’ın kısaltmasıdır. Devasa çok oyunculu çevrim içi oyunlara denilir. Çok sayıda oyuncunun internete bağlanarak birlikte oynadığı oyunların genel adıdır.

MMORPG : ‘’Massively Multiplayer Online Role Playing Game’’in kısaltmasıdır. Devasa çok oyunculu çevrim içi rol yapma oyunu demektir. Çok sayıda oyuncunun bilgisayarlarından veya oyun konsollarından internete bağlanarak birlikte oynadığı, oyun esnasında çeşitli karakterlere büründüğü devasa video oyunu türüdür. World of Warcraft, Silkroad, Metin 2 gibi oyunlar bunlara örnek verilebilir.

Mod : ‘’Modification’’ın kısaltmasıdır. Oyunlara birçok özellik ekleyen ve güzelleştirmeye yarayan eklentilerdir. Genellikle kolaylık sağlamak ve eğlenmek için yapılır.

Multiplayer : Çoklu oyunculu demektir.

Noob : Oyuna yeni başlamış veya yeteneksiz olan oyuncular için kullanılır.

NPC : ‘’Non-Player Character’’in kısaltmasıdır. Oyunlarda yapay zekanın kontrolünde olan karakterlere denilir.

NTSC, PAL : İkisi çok sık sorulan ifadeler olduğundan birlikte ele almak istedim. PAL ‘’Phase Alternating Line’’ ifadesinin kısaltmasıdır. Avrupa, Avustralya, Afrika ve Ortadoğu’nun bazı kısımlarında kullanılan renkli televizyon sistemidir. NTSC ‘’ National Television Standarts Committee’’ ifadesinin kısaltmasıdır. NTSC-U Amerika Brileşik Devletleri’nde, NTSC-J ise Japonya’da kullanılan sistemdir. Konsollar NTSC veya PAL olabilir. Oyun veya film kutularında da aynı ifadeye rastlanır. Bir çeşit bölge kilididir. Her bölgeye uyumlu cihaz veya oyunlarda ise ‘’Region Free’’ kullanılır.

Own : Rakip oyuncuyu çok hızlı ve utandırıcı bir şekilde alt ettiğinizde söylenen İngilizce bir terimdir. Sahip olmak da denilebilir.

Patch : Oyun çıkışını gerçekleştirdikten sonra geliştiriciler tarafından, oyundaki hataları düzeltmek amacıyla internet üzerinden yayımlanan yamalara denir.

Pause : Oynanmakta olan oyunu durdurmak anlamına gelir.

Platformer : Genellikle atlama, zıplama, tırmanma gibi ögeler üzerine kurulmuş oyun türlerine denir. Super Mario, Little Big Planet, Rayman, Limbo gibi oyunlar en iyi örneklerdir.

PvE : ‘’Player Versus Environment’’ ın kısaltmasıdır. Oyuncuların yapay zeka karakterlerle etkileşimde ya da savaş halinde olduğu oyun türüne denir.

PvP : ‘’Player Versus Player’’ın kısaltmasıdır. Oyuncuların gerçek oyuncularla etkileşimde ya da savaş halinde olduğu oyun türüne denir.

Quest : Oyun içinde aldığımız ve yapmamız gereken ana görevlerdir.

Real Time : Gerçek zamanlı diyebileceğimiz bu oyun türü ise durdurulamayan aktivitelerin olduğu oyunlardır. Genellikle online oyunlarda görülür durdurma tuşuna bastığınızda bile savaş veya aktivite arkada devam etmektedir.

RTS : ‘’Real Time Strategy’’nin kısaltmasıdır. Gerçek zamanlı strateji oyunu demektir. Düşman saldırı halindeyken düşünmeye dayalı oyunlar da denilebilir. Red Alert, Age of Empires, StarCraft gibi oyun serileri en iyi örneklerdir.

RPG : ‘’Role Playing Game’’in kısaltmasıdır. Bir yerden görev alıp başka bir yere teslim ettiğiniz, karakterinizin seviyesinin ve yeteneklerinin güçlendikçe arttığı oyun türleridir. Baldur’s Gate, Elder Scrolls, Fallout, Final Fantasy, Mass Effect, The Witcher gibi oyun veya oyun serileri en güzel örneklerdir.

Sandbox : Oyuncuların oyun haritasını serbestçe dolaşıp keşfedebildikleri açık dünya oyunlarına denir. GTA, Elder Scrolls, The Witcher, Just Cause, Assassin’s Creed, Far Cry, Fallout serileri en iyi örneklerdir.

Shoot’em ups : Herhangi bir silah vasıtasıyla sürekli düşmanları vurarak ilerlenen oyun türüne denir. Metal Slug, Contra, Gradius, R- type en iyi örneklerdir.

Sim : ‘’Simulation’’ın kısaltmasıdır. Simülasyon oyunlarına denilir. The Sims, Farming Simulator gibi oyunlar örnek verilebilir.

Third Person : Oyunlarda ana karakterimizi sırtından gördüğümüz kamera açısına sahip oyunlara denilir.

Turn Based : Sıra tabanlı demektir. Oyuncunun ve rakibin birbirlerine sırayla hamle yaptığı türe verilen addır.

Turn Based Strategy : Sıra tabanlı strateji oyunlarına verilen isimdir. Genellikle Japon oyunları bu tarza uygundur.

XP : ‘’Experience Points’’in kısaltmasıdır. Tecrübe puanı olarak çevrilmiştir. Oyunlarda seviye atlamak için gerekli olan yetenek puanlarıdır 

Benzer Yazılar

XCOM 2 0XC00007b Uygulama Düzgün Olarak Başlatılamadı Sorunu

Mertianz

Forza Horizon 2’ye 6 Yeni Araç Geliyor!

Mertianz

Call of Duty: Advanced Warfare’ın Supremacy Ek Paketinin Tarihi PC ve Playstation İçin Belli Oldu!

Mertianz

Dilerseniz Yorum Yazabilirsiniz...

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Daha Fazlası