TeknoBalta
Mobil Uygulamalar

QuakeAlert uygulaması depremi önceden bildirdi!

QuakeAlert uygulaması depremi önceden bildirdi!

Beta sürümündeki mobil uygulama, gerçekleşen bir deprem için erken uyarı verdi.

Doğal felaketlerden tam anlamıyla korunmak pek mümkün olmasa da, kayıp yaşanmaması veya kayıpların asgari seviyede kalması için önlem almak gerekiyor. Depreme karşı binalar daha dayanıklı inşa edilirken, pek çok kuruluş çeşitli uyarı sistemleri üzerine çalışıyor.

Geçtiğimiz gün ABD’nin Los Angeles eyaletinde 5,3 büyüklüğünde bir deprem gerçekleşti. QuakeAlert isimli beta sürecindeki bir uygulamayı yükleyen kullanıcılar, depremden yaklaşık 35 saniye önce deprem olacağına dair bildirim aldı.

Depremlerdeki ölümler ve yaralanmalar, sadece binaların yıkılmasından kaynaklı olmuyor. İyi sabitlenmemiş eşyalar ve yüksekten düşebilecek tüm cisimler, ölüm veya yaralanma tehlikesi barındırıyor. Bir depremi 30 – 40 saniye önceden bilmek, çoğu zaman binayı terk etmeye yetmeyecek olsa da, kişinin üzerine düşebilecek nesnelerden uzaklaşması ve kendini korumaya alması için yeterli bir süre.

QuakeAlert, ABD Jeolojik Araştırma kuruluşunun sensörlerinden gelen verilere göre uyarı veriyor. Sensörler deprem olmadan önceki hafif P dalgalarını ve asıl zararı veren büyük S dalgalarını takip ediyor. Buradan alınan bilgilerin anlık olarak incelenmesiyle depremler daha P dalgası sürecindeyken tahmin edilebiliyor. Tahminin yapılmasıyla birlikte kullanıcılara anında bildirim gönderiliyor. QuakeAlert şimdilik sadece ABD sınırları içinde çalışıyor.

Benzer Yazılar

Spotify Artık Müzik Dinlemek Daha Kolay Hemde Reklamları Bir Tıkla Geçerek!

TeknoBalta

Telefonuna Bu Uygulamayı İndirenler Dikkat: Sizden Para Çalıyor!

Mertianz

Kişiye Özel Burç Yorumları İle Moyra İle Tanışın!

TeknoBalta

Dilerseniz Yorum Yazabilirsiniz...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Daha Fazlası

×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster