TeknoBalta
Dizi Haberleri Güncel Haberler Haberler Teknoloji Teknoloji Haberleri

RTÜK Kararıyla Netflix’ten Designated Survivor’ın Bölümü Kaldırıldı!

RTÜK Kararıyla Netflix’ten Designated Survivor’ın Bölümü Kaldırıldı

Netflix’in Designated Survivor’ın 2. sezon 7. bölümü, RTÜK kararı ile kaldırıldı. Netflix’in  Designated Survivor’un söz konusu bölümünde genel itibariyle Türkiye’ye odaklanıyor. RTÜK’ün yaptığı açıklamada, konuların çarpıtılarak anlatıldığı gerekçesiyle kaldırıldığı belirtildi.

2019 yılının Aralık ayında yeni bir kararla RTÜK’ün yetkileri artırılmıştı. Bunun üzerine alınan kararda online yayın yapan platformların da kontrolü edilmesi kararı verilmişti. Türkiye’de önemli bir kullanıcı kitlesi bulunan Netflix, RTÜK’ün kararı ile platformda yer alan “Designated Survivor” isimli dizinin bir bölümünü kaldırdı.

RTÜK, Netflix’te yer alan Designated Survivor’ın 2. sezon 7. bölümü için yayından kaldırılmasını talep etti. Netflix’te söz konusu dizinin bölümünü Türkiye’deki kullanıcılar için kaldırdı. Şu anda Designated Survivor’ın 2. sezonunda bulunan Family Ties isimli bölümü izlemek isteyenler, “bu içerik bulunduğunuz bölgede mevcut değildir” uyarısı alıyor. 

Online yayın platformunda bulunan Designated Survivor’ın ilk iki sezonu Netflix tarafından üretilmemişti. Dizinin ilk iki sezonu ABC kanalında yayınlandıktan sonra, online yayın devi diziyi kendi bünyesine eklemişti. Netflix’e geçen dizinin 3. sezonu Netflix tarafından çekilmişti. 

Netflix sözcüsü, Designated Survivor’ın  kaldırılan bölümü hakkında açıklamalarda bulundu. Variety’e açıklama yapan Netflix Sözcüsü, dizinin söz konusu bölümünün Türk yetkililerin isteği doğrultusunda kaldırıldığını belirtti. Netflix Türkiye’den kaldırılan dizinin bölümünün Türkiye hariç diğer tüm ülkelerde yayınlanmaya devam edeceği bilgisi paylaşıldı. 

Designated Survivor’ın 2. sezon 7. bölümünün kaldırılma nedeni olarak;

Politik bir gerilim dizisi olarak adlandırılan  Designated Survivor ABD’de geçiyor. Tom Kirkman isimli bir ABD Başkanını konu alan dizinin söz konusu bölümünün kaldırılma sebebi ise Türkiye ile ilgili bölümde aktarılanların doğru olmadığı gerekçesi gösteriliyor. 

Dizinin Family Ties ismiyle anılan ve Netflix’ten kaldırılan bölümünde,  Fatih Turan adıyla “hayali” ve “zorba” sayılabilecek bir Cumhurbaşkanı karakteri bulunuyor. Ayrıca, Türkiye’de darbe yaptığı söylenen ve hala ABD’de yaşayan Nuri Şahin isimli bir profesör yer alıyor. Kaldırılan bölümde bu karakter için “demokratik ve seküler Türkiye için son umut” sözlerini kullanılıyor olması, önemli bir sorun yaratıyor. 

Netflix’in, hizmet verdiği ülkelerde, belirlenen kurallara uyma zorunluluğu sebebiyle kaldırmak durumunda olduğu bazı içerikler mevcut. RTÜK’ün kararı ile artık Türkiye’de Designed Survivor’un 2. sezon 7. bölümü izleneyemecek ancak, dizinin diğer tüm bölümleri hala Türkiye’den izlenebiliyor. 

Benzer Yazılar

Android Telefonlarda İnstagramı Koyu Mod Yapma

Emircan

Ekranı Kaydırarak Telefon Şarj Edilebilecek

TeknoBalta

Alienware Ve SYBER Marka Steam Machine’ler Ön Siparişe Açıldı!

Mertianz

Dilerseniz Yorum Yazabilirsiniz...

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Daha Fazlası

×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster