"> Rusya'dan Uzaya Yapay Yıldız!
TeknoBalta
Uzay-Foto-2-min
Uzay Haberleri

Rusya’dan Uzaya Yapay Yıldız!

Rusya’dan Uzaya Yapay Yıldız!

Moskova Makine Mühendisliği Üniversitesi’den (MAMI) uzay mühendisleri Mayak adını verdikleri bir uydu geliştirdi. 16 metrekare genişliğinde bir piramit şeklinde olan Mayak, Soyuz-2 roketiyle fırlatılarak Güneş’le eş 0zamanlı yörüngeye yerleşti.Güneş’in dışında her şeyden daha çok parlayacak şekilde 200.000 dolara tasarlanan uydu, Moskova’daki Makine Mühendisliği Üniversitesi’nde görevli mühendisler tarafından üretildi. Dünya’nın 600 km üstünde yörünge kazanan uydunun henüz tam olarak yeri tespit edilemedi. Ulaşıldığında ondan alınacak kimlik bilgilerinin ardından, uyduyu herkes Android ve iOS akıllı cihazlardan takip edebilecek.

Birçok Astronom ve bilim insanı ise “Mayak” için gece karanlığını mahvedebilecek saçma bir proje olarak medyaya açıklamalarda bulundu. Proje sahipleri ise gezegen etrafında kirliliğe neden olan enkazların paraşüt türevi gereçlerle atmosfere çekilip yakılmasında bu tarz uydulardan faydalanma fikrini öne sürüyor.

Benzer Yazılar

Kanlı Ay’nın En Güzel Kareleri

TeknoBalta

Bu Cuma Kanlı Ay Olacak,Gözle Görünebilecek!

TeknoBalta

Uzayın Derinliklerinde En uzak Noktada Alçak Uçuş!

Mertianz

Dilerseniz Yorum Yazabilirsiniz...

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Daha Fazlası

×
Göster
×
Göster
×
Göster