TeknoBalta
Apple

Safari’deki büyük gün açığı, iMac’lerde büyük tehlike teşkil ediyor!

Safari’deki büyük gün açığı, iMac’lerde büyük tehlike teşkil ediyor!

Öncelikle Sıfır Gün açığı nedir onun hakkında bilgi verelim. Sıfır Gün açığı, bir yazılımda bir zayıf noktanın keşfedildiği gün, hackerların aslında uzun zamandan beri o açığı kullandığının ortaya çıktığının işareti.

Kanada’nın Vancouver şehrinde gerçekleştirilen Beyaz Şapkalı Hackerlar konferansında Safari’de iki tane güvenlik açığı gösterildi. Biri kendi başına yeterince kötü olan, Apple’ın sandbox’undan kurtulmaya yarayan bir açık, diğeri ise daha çok endişelendirici bir açık çünkü hackerların Mac bilgisayarlarda hem root hem de kernel erişimine sahip olmasına olanak sağlıyor. Bu da demek oluyor ki herhangi bir saldırıda Mac bilgisayarınız hackerlar tarafından eforsuz bir şekilde ele geçirilebilir.

Asıl sıkıntı ise bu olayın daha önce yaşanmış olması. 2018 yılında başka bir sıfır gün açığı keşfedilmişti ve bu açık, hackerların MacBook’lardaki Touch Bar’a erişmesini sağlıyordu. İyi haber ise Apple, bu iki yeni açıklardan birinin farkında ve düzeltmek için çalışmalara başladı.

Konferansta bahsi geçen bu açığı bulan araştırmacı ekibi the phoenhex & qwerty team’e tamı tamına 45.000 dolarlık bir ödül verildi.

Benzer Yazılar

Fortnite iOS için Artık Herkese Açıldı!

Mertianz

Apple, yeni iPod Touch’u yakın zamanda duyurulabilir!

Ömer

Kablosuz şarj aleti olan AirPower ne zaman çıkacak ?

TeknoBalta

Dilerseniz Yorum Yazabilirsiniz...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Daha Fazlası

×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster