TeknoBalta
steam-logo-520-x-292
Genel Steam

Steam’in Az Bilinen Özellikleri

Pc oyunculuğunun en büyük kalesi olan ve aynı zamanda oyun dünyasındaki en büyük dijital oyun marketi olanSteam’in neredeyse herkes tarafından bilinmeyen özellikleri bulunuyor. Bu özellikleri Kotaku güzel bir makalede toparlamış. Ek olarak bizimde birkaç konu eklediğimiz ve kolaylıkla oyun alıp ve ardından rahatça oynadığınız bu platform hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız yazının devamına buyurmaz mısınız?

Steam WebHelper Nedir ?

Belki şu anda ilk defa duydunuz, belki de arka planda çalışan bu uygulamanın aslında ne işe yaradığını hep merak ettiniz. Steam’i açtınız ve aylardır beklediğiniz oyunun çıkış günü geldi. Satın almak için oyunun ait olduğu Steam sayfasına doğru yelken açtınız. Oyunu sepete eklediniz ve ödeme ekranına giden butona doğru fare imlecinizi götürdünüz. Fakat bir dakika! Beklenmedik bir yavaşlık Steam’de baş gösterdi. Oyuna ulaşmanıza çok az kalmıştı ama onun yerine Steam’in adeta gri bir çölü andıran bomboş sayfasına bakakalmışsınız.

Ardından Ctrl+Alt+Del ile görev yöneticisini açtınız. Evet! Bu size karşı dış güçlerin gerçekleştirdiği bir komplo değildi, bu hataya neden olan sadece Steam WebHelper eklentisiydi!

webhelper

Steam’in çalışma mantığını özetlemek gerekirse aslında bir internet tarayıcısı olduğu söyleyebiliriz. Yani Steam sayfalarına göz atmaya başladığınızda aslında internette gezmiş oluyorsunuz. Steam WebHelper bu eylemi gerçekleştirmeye ve oluşabilecek hataları gidermeye yarıyor.

Fakat geride bıraktığımız günlerde Steam WebHelper bazı kullanıcıların korkulu rüyası haline gelmişti. Çünkü nedensiz yere işlemciyi darboğaza sokup bellekten büyük bir payı gasp ediyordu. Ve sonunda Valve, bu sorunu ortadan bir yama ile ortadan kaldırdığı şimdilik rahatça Steam’i kullanabiliriz.

steamgiftbig

Steam Hediyelerine Neden Kısıtlama Geldi?

Hepimizin bildiği gibi Rusya gibi ülkelerde oyunlar ucuza satılıyor ve kısıtlanan ülkedeki oyuncular sadece kendi ülkelerinin içinde birbirleriyle alış-veriş yapabiliyorlar. Ama hediye kısıtlamasının nedeni sadece ucuz oyunlar değil.

Free to Play kategorisinde en çok oynanan oyunlardan birisi haline gelen DOTA 2 için her sene dünya genelinde International isminde büyük bir turnuva düzenleniyor. Bu turnuvanın ödül havuzunu ise Compendium adı verilen dijital dergilerin satışı sayesinde oluşturuluyor. Her sene yaklaşık 10 Milyon Dolar değerinde oluşturulan bu ödül havuzuna katkı sağlayan Compendium değeri ise 10 Dolar olarak belirlenmiş durumda.

Kötü amaçlı kişiler tarafından çalınan kredi kartları üzerinden düzinelerce Compendium hediye olarak satın alınıyor. Ardından satın alınan illegal Compendium’lar çeşitli siteler üzerinden değerinin altında oyunculara hediye sistemi üstünden satılıyor. Bunu önlemek için Valve hediye sistemine bölge kısıtlamasının yanında bir de zaman tabanlı ticaret kısıtlaması getirmiş durumda. Yetkililer bu durumun oyuncuların üzerinde kötü etki bırakacağını biliyor fakat şimdilik bulabildikleri tek çözüm yolu maalesef böyle.

minigungabenbig

Kopya Koruma ve Steam

DRM sistemi korsan oyunculuğa karşı geliştirilen bir çözüm yolu olmuştu. Tabii ki sonrasında korsana karşı yenik düşmekle kalmadı, diğer bir yandan oyunun orijinal kopyasını satın alan oyuncuların da başına bela olmuştu. Oyuna giriş yapamama ve kayıt dosyalarının silinmesi gibi daha akla gelmeyecek birçok hatayı beraberinde oyun dünyasına getirdi.

DRM, yani Digital Right Managements’ı ilk başta bir oyunda gördüğümüzde korkuyor olsak da Steam’de düzgün çalıştığını söyleyebiliriz. Şöyle ki; satın aldığınız bir oyunu farklı bir bilgisayara yüklüyorsunuz. Oyunun online alt yapıya ihtiyacı olup olmadığı farketmeksizin satın aldığınız hesapla oyuna giriş yapabiliyorsunuz. Diğer bir yandan bu DRM sisteminin oyunu ne kadar koruyabildiği tartışılır fakat oyuncu dostu olduğunu söyleyebiliriz.

bannhammerbig

Steam Dışı Oyun Oynarsam Hesabım Ceza Alır Mı?

İlk önce VAC yani Valve Anti-Cheat sisteminden bahsedersek daha doğru olur. Genelde rekabete dayalı oyunlarda hile kullandığınız zaman hilenin boyutuna göre ceza alırsınız. Cezalandırmaları ise Valve değil, oyunu geliştiren firmalar yapıyor. Yani bir oyunda hile kullanıp ceza aldıysanız ve o oyunu Valve geliştirmemiş ise boşuna Valve’ın destek sistemini meşgul etmemenizi öneririz.

Diğer bir konu yani Steam dışı oyunları Steam üzerinden oynamaya gelirsek yine geliştiricilerin insafına kalıyorsunuz. Eğer şimdiden korkmuş durumdaysanız, korsan sitelerde non-steam multiplayer version gibi torrent başlıklarından uzak durmanızı ve korsan oyun oynamamanızı öneriyoruz. Olurda bu tür korsan yazılımları Steam üzerinden kullanırsanız sonuçlarına da katlanmanız gerekiyor.

Steam Chat Kayıtlarını Yedekleyebilir Miyim?

Kısa bir cevap istiyorsanız hayır kelimesi yeterli olacaktır. Tabii ki bu eylemi gerçekleştiren üçüncü parti yazılımlar var ama çok fazla ihtiyacınız yok ise kesinlikle bu yazılımlardan hesabınızın güvenliği açısından uzak durmanızı öneriyoruz.

Geniş Ekran (Big Picture)

Steam Box ile oturma odamız girmek isteyen Valve’ın Steam için tasarladığı ara yüzü Big Picture tabii ki ilk çıktığı hali ile kalmadı. Günden güne geliştirilen bu moda çeşitli özellikler getirildi. İstersenizBig Picture modunun en dikkat çeken özelliği FPS (birinci bakış açısı)internet tarayıcısından bahsedelim.

Dünyadaki ilk FPS internet tarayıcısı ünvanını kazanan Big Picture modunda normal internet tarayıcılarının desteklediği temel eklentilerin hepsi destekleniyor. Kontrolcüye alıştığınız takdirdeDaisywheel sayesinde metin girme hızınızda aynı orantıda gelişiyor. Sonuç olarak normal internet tarayıcısı kendine has özellikleri dışında sizlere neler sunuyorsa, Big Picture moduda aynı şeyleri sunuyor.

Diğer bir taraftan Big Picture’ın Steam’in kontrolcüler için yapılmış bir ara yüz olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Arkadaş listeniz, mağaza, kütüphaneniz ve topluluk forumları gibi Steam’in içerisinde hali hazırda bulunan tüm özellikler Big Picture modunda bulunuyor.

Offline Durumda Oyun Oynamak

Kimselere görünmeden veya rahatsız edilmeden oyunun keyfini rahatça sürmek istiyorsanız Steam’in bunun için bir ayarı daha var. Sıralayarak anlatmak gerekirse;

1- Steam’e online olarak giriş yapın ve parolamı hatırla seçeneğini işaretlemeyi unutmayın.

2- Hali hazırda inmekte olan bir oyun veya tama var ise tamamlanmasını bekleyin veya iptal edin.

3- Program sayfasının sol üstünde bulunan Steam butonuna tıklayın ve ardından Ayarlar penceresini açın.

4- Hesap sekmesinde bulunan hesap seçeneklerimi bu bilgisayarda kaydetme seçeneğinin kapalı olduğundan emin oldun.

5- Ardından yine sol üstte bulunan Steam butonuna tıklayıp Çevrimdışı Ol… seçeneğine tıklayın. Böylelikle Steam kendini yeniden başlatıp offline olarak kullanıma hazır hale gelecektir.

valvelogobig

Beta Participation (Beta Katılım) Ayarı

Kütüphanenizde bulunan oyunların beta yamalarını veya bizzat Steam’e gelen yamaları önceden test etmek ister miydiniz?

Steam’in oyunculara sunduğu bu hizmete katılmak aslında çok basit. Hali hazırda betaları test etmek için gönüllü olmuş iseniz yapmanız gerekenler şöyle;

1- Programın sol üstünde bulunan Steam butonuna tıklayın.

2- Hesap sekmesindeki Beta Katılım başlığında bulunan Değiştirbutonuna tıklayın.

3- Katılmak istediğiniz programı seçip Tamam butonuna tıklayın

Benzer Yazılar

Idle Kingdom Builder Steam’de Ücretsiz!

TeknoBalta

AOA Reveal Confidence Tips & Who’s the Best Lacrosse Player at KCON 2015 L.A.: Exclusive

TeknoBalta

Bugünün En iyi Cosplayı DarkSoul’daki Dragon slayer Ornstein [13-07-2016]

TeknoBalta

Dilerseniz Yorum Yazabilirsiniz...

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Daha Fazlası