TeknoBalta
Mobil Haberleri

Telefonunuzda Virüs Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Telefonunuzda Virüs Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Performans

Akıllı telefonunuz birden yavaşladı mı?Programlar uygulamalar çok yavaş açılmaya başlamış olabilir.Bir anda böyle olduysa bilin ki bir anormallik var.Bunu ya yüklediğiniz bir program yapmaktadır.Ya da bir virüs bulaşmış olabilir.Ayrıca telefonunuz çok eski de değilse ve bu durumu yaşıyorsanız bir zararlının olduğu kesin.

İnternet Kullanımı

Arada bir internette ne kadar veri harcadığınızı kontrol edin.Bazı virüsler telefonunuzda ki interneti ciddi oranda sömürüyor olabilir.Eğer önceki dönemlere aylara göre ciddi oranda bir artış mevcutsa büyük ihtimal zararlı bir yazılım mevcut.

İnternet Sayfaları

Akıllı telefonunuzdan bir siteye girmek istiyorsunuz.Adresi yazıyorsunuz site açıldıktan 3-4 saniye başka bir site açılıyor.İşte burada telefonunuzda bulunan zararlı yazılımlar yani virüsler sebep olmaktadır.Devamlı girdiğiniz bir sitede böyle bir durumlar karşılaşırsanız dikkat etmeniz gereklidir.Zaten virüsün amacı sizi o siteye yönlendirmektir.Böyle bir durum yaşıyorsanız virüs bulaşmış olabilir.

Batarya Problemleri

Bataryanız bir anda çok çabuk bitiyor olabilir.Ya da telefonunuz zor şarj olabilir.Bu duruma telefonunuza bulaşmış bir virüs neden olabilir.Çünkü durduk yere birden batarya bu şekilde bitip geç dolamaz.Her batarya bu duruma gelmek için belli bir sürenin geçmesi gerekmektedir.Bir diğer önemli nokta ise bataryanızın ve telefonunuzun aşırı ısınması.Virüsler arka planda telefonu aşırı yorarak bu şekilde ısınma yaratabiliyorlar.Buna da dikkat etmekte fayda var.Telefon durduk yerde bile ısınıyorsa bilin ki bir gariplik vardır.

Anlık Çıkan Reklamlar

Arka plana yerleşen zararlı yazılımlar her hangi bir siteye girdiğinizde anlık reklam çıkarabilir.Bazı reklamları kapatabilirsiniz ancak bazı reklamları da bitene kadar izlemek zorunda kalabilirsiniz.Sadece reklam değil anlık çıkan uygulama yükleme istekleri de buna örnektir.

Garip Mesajlar ve Mailler

Telefonunuza garip mesajlar veya mailler gelebilir.Hemde tanıdığınız kişilerden gelebilir.Bunu genelde zararlı amacı olan bir program yapmaktadır.Her programı telefonunuza yüklemeyin.Ayrıca bu zararlı programlar sizin sosyal medya hesaplarınızdan saçma sapan mesajlarda atabilirler.Arada kontrol etmekte fayda var.

Benzer Yazılar

Android Q’nun Betasına Birçok Telefon Daha Katılıyor!

TeknoBalta

2018’nin En İyi iOS Uygulamaları

TeknoBalta

Whatsapp Mavi Tik İçin Yeni Güncelleme Gelecek

TeknoBalta

Dilerseniz Yorum Yazabilirsiniz...

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Daha Fazlası

×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster