TeknoBalta
Microsoft

Windows 10, HEIF Desteğine kavuşuyor!

Windows 10, HEIF Desteğine kavuşuyor!

Windows 10’un yakında HEIF desteğine kavuşması bekleniyor. Peki nedir bu HEIF; ne işimize yarayacak?

Microsoft, Apple’ın geçen sene desteklemeye başladığı resim biçimi HEIF’i destekleyecek. HEIF, resimleri popüler JPEG biçiminin yarısı boyutunda sıkıştırabiliyor.

Windows 10’un önümüzdeki sonbaharda gelecek bir sürümü, HEIF resimlerini Fotoğraflar uygulamasında ve diğer dahili Windows resim uygulamalarında açabilecek. HEVC’yi temel alan High Effiency Image Format (Yüksek Verimli Görüntü Biçimi), evrensel olarak kabul gören JPEG’ye kısayla resimleri çok daha iyi sıkıştırabiliyor. HEIF biçimindeki resimlerin dosya boyutu, JPEG’nin yaklaşık yarısına düşüyor.

HEIF sadece depolama alanından ve veri kotanızdan tasarruf etmenizi sağlamakla kalmayabilir. HEIF aynı zamanda, bir resim biçimi olmaktan öte canlı fotoğraflar, burst fotoğraflar, 3 boyutlu sahne verisi gibi verileri depolayan esnek bir veri konteyneri. Yani HEIF, günümüzün hızlı değişen dijital fotoğrafçılık tanımlamasını takip etmeyi kolaylaştırabilir.

Benzer Yazılar

iTunes, Microsoft Store’amı Gelecek?

Mertianz

Artık Fotoğraflarınızı Kolayca Bilgisayara Aktarabileceksiniz

Mertianz

Snapdragon Çipsetli Tablet Ve Telefonlar Windows 10’u Masaüstü Sürüm ile kullanabilecek!

TeknoBalta

Dilerseniz Yorum Yazabilirsiniz...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Daha Fazlası

×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster
×
Göster